Tasak francuski, wz. 1831

Tasak francuski przeznaczony dla piechoty i artylerii.
Rękojeść otwarta wraz z głowicą i jelcem stanowi jednolity odlew z mosiądzu. Głowica w formie owalnej gałki zakończonej guzem, na którym zaklepany jest koniec trzpienia głowni. Uchwyt modelowany do ręki, poprzecznie karbowany. Jelec krzyżowy o zakończeniach kolistych, zdobionych koncentrycznymi kręgami. Po stronie wewnętrznej jelca na kolistej płaszczyźnie wybite dwa owalne znaki z literami: PR i B pod koroną.
Głownia stalowa, prosta, polerowana, obosieczna, o przekroju sześciokątnym przy nasadzie, z ością od szczytu do nasady gdzie rozwidla się w trójkąt. Szczyt centryczny. Na zastawie po stronie zewnętrznej wybita sygnatura manufaktury braci Talbot z Paryża: łukiem TALBOT F.S. – skrót TALBOT FRER’ES, niżej poziomo: PARIS. Nad sygnaturą owalny znak z literą: B pod koroną a obok owalny znak z literą: N.
Pochwa skórzana, szyta po stronie wewnętrznej, z dwoma mosiężnymi okuciami. Górne okucie stanowi szyjka z prostokątną antabką do mocowania w żabce, dolne zaś trzewik zakończony spłaszczoną gałką.

Wymiary:
Długość całkowita tasaka – 636 mm
Długość głowni – 486 mm
Szerokość głowni przy nasadzie – 44,5 mm
Grubość głowni – 8 mm

cena: 9 999,00
Aby kupić przedmiot musisz być zalogowany
 
brak.jpg
poprzedni przedmiot

Ćmielów i inne

"(...) Polskie ceramiczne figurki z przełomu lat 50-tych

(...)

czytaj dalej

Secesja i Art Deco

Secesja, która miała być receptą na XIX-wieczny historyzm okazała się stylem nużącym nadmiarem ornamentu i jakkolwiek uprawiano ją jeszcze wiele lat, to już na początku XX wieku pojawiły się zwiastuny nowych tendencji, zmierzających do uproszczenia

(...)

czytaj dalej